budownictwo budownictwo

Tynki tradycyjne czy maszynowe co wybrać?

Tynki tradycyjne czy maszynowe? Jaka jest różnica między tymi dwoma rodzajami nakładania tynku? Cena, szybkość wykonania czy jakość ? Na którą z tych rzeczy powinniśmy postawić. Budowa domów, elewacje czy ogólnobudowlana specyfika firmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Tynki maszynowe to rozwiązanie bardzo praktyczne i wydajne. Wykonuje się je ze specjalnej, gotowej mieszanki. Do ich wykonania potrzebny jest agregat, który łączy gotową mieszankę z wodą. Tynk nakładany jest za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego. Głównie tynk ten stosowany jest w pomieszczeniach o dużych powierzchniach do tynkowania ścian i sufitów.

Polecamy: budowa domów, tynki maszynowe Kraków – firma budowlana LitBud

Zapewnia on równomierne rozłożenie tynku na całej ścianie. Niestety jest to metoda o wiele droższa niż nakładanie tynku metodą tradycyjną. Sam agregat do wykonania tynku nie należy do najtańszych, lecz jego obsługa jest prosta i bardzo intuicyjna. Coraz więcej firm inwestuje w agregaty do tynkowania, ponieważ są one o wiele szybszą metodą pracy, oraz nie wymagają tak dużego wysiłku fizycznego jak to ma miejsce w przypadku tynków narzucanych.

Zalety nakładania tynków maszynowych:
– urządzenia do tynkowania zajmują mało miejsca,
– szybkie,
– równomiernie położone,
– jednorodność masy,
– mniej pracy fizycznej,
– łatwość w wygładzaniu,

Etapy tynkowania maszynowego:
– ocena podłoża,
– pozbycie się drobinek kurzu i brudu, tak zwana próba ścierania,
– montaż listwy,
– obrzutka ,
– tynkowanie,
– zaciąganie tynku,
– równanie tynku,
– gładzenie,
– gąbkowanie,
– schnięcie.

Do przygotowania tynku tradycyjnego wymagana jest betoniarka lub specjalne mieszadło montowane na wiertarkę. Wymaga dużego wysiłku fizycznego od pracownika, bowiem nakładany jest kielnią lub pacą. Jest to ciężka fizycznie praca, a przede wszystkim bardzo pracochłonna. Nakładanie tynku ręcznie trwa zwykle o 3 lub 4 razy dłużej w porównaniu do nakładania tynku maszynowego. Wspólnym czynnikiem, który łączy oba rodzaje nakładania tynku jest zacieranie i wygładzanie wykonuje się je metodą tradycyjną ręcznie.

W rankingu wygrywają bezwzględnie tynki maszynowe. Przemawia za tym szybkość nakładania, efekt oraz jakość wykonania tynku.

Przy wyborze firmy kieruj się opiniami znajomych. To jedyne rzetelne źródło informacji. Polecam wybór firmy ogólnobudowlanej, która oprócz wykonywania jednego rodzaju prac wykonuje pozostałe czynności. Dobrze też gdy firma jest podzielona na ekipy, z której każda z nich specjalizuje się w wykonaniu poszczególnych zleceń. Mamy wtedy pewność, że pracując z daną czynnością na co dzień pracownik zna się na rzeczy.