Laboratorium to obiekt, który zapewnia kontrolowane warunki, w których naukowcy i inni badacze przeprowadzają eksperymenty lub testy. Laboratoria wykorzystywane do badań naukowych przybierają różne formy ze względu na zróżnicowane wymagania różnych dziedzin nauki.
Praca w laboratorium jest głównym elementem większości programów edukacyjnych, zwłaszcza na poziomie podstawowym i średnim, choć istnieją alternatywy dla tradycyjnego podejścia do nauczania przedmiotów ścisłych w szkołach. W potocznym użyciu, laboratorium może być dowolnym miejscem eksperymentu, ale w laboratorium oznacza dedykowaną przestrzeń wyposażoną w oprzyrządowanie w celu przeprowadzania eksperymentów naukowych lub testów.
Polecamy: badania składu substancji, aparatura laboratoryjna, wzorce chemiczne – Tusnovics
Laboratorium może zawierać dowolną kombinację sprzętu chemicznego i fizycznego, takiego jak kuchenki, piece, wirówki, pręty, zlewy, wagi i komputery. Instrumenty i sprzęt są zazwyczaj dostarczane przez grupę nauk fizycznych (patrz poniżej). Wszelkie próbki zebrane w trakcie badań będą prawdopodobnie przechowywane w repozytorium próbek. Zwykle jest też miejsce na spotkania grupowe lub prezentacje. Środowisko laboratoryjne jest klasycznie czyste (w przeciwieństwie do domowej kuchni), ponieważ zanieczyszczenia są łatwo wprowadzane ze źródeł zewnętrznych. Oprócz zwykłego sprzętu chemicznego, takiego jak kolby i moździerze, laboratoria posiadają specjalistyczny sprzęt, który jest używany do konkretnych typów eksperymentów (np. aparaty do hodowli tkanek). Laboratoria naukowe mogą być również kojarzone z laboratoriami przemysłowymi.
Laboratorium musi zdecydować, jaki rodzaj testu chcą wykonać i jakiego rodzaju wyników od niego oczekują.
Każdy rodzaj badania laboratoryjnego ma inny zestaw sprzętu i materiałów do próbek, które są potrzebne do prawidłowego wykonania testu.
W świecie nauki i medycyny precyzja i dokładność mają decydujące znaczenie. Jest to szczególnie prawdziwe w dziedzinie farmacji, kryminalistyki, biochemii i innych dziedzinach, w których prosty błąd odczytu lub błędne obliczenia mogą mieć tragiczne konsekwencje. Urządzenia używane do określania tego typu wyników są skomplikowane i wymagają wprawnej ręki w ich obsłudze.
Badania składu substancji
Badanie składu substancji jest jednym z najbardziej powszechnych badań fizycznych, które przeprowadza się na różnych produktach. Badanie to obejmuje badanie chemiczne i fizyczne i jest przeprowadzane w celu analizy jakości, czystości, klasy i zawartości produktu. Istnieje kilka metod stosowanych w badaniach składu substancji, takich jak.
Badanie składu substancji metodą XRF:
XRF lub X ray fluorescencji testowania jest metodą analityczną stosowaną do określenia składu pierwiastkowego nieznanego materiału. Jest ona szeroko stosowana, ponieważ jest prosta w użyciu i bardzo dokładna. Test dostarcza wyniki w krótkim czasie. W tej metodzie, substancja, która ma być badana jest skanowana wiązką promieniowania rentgenowskiego. Wiązka promieni rentgenowskich oddziałuje z atomami obecnymi w próbce i ulega rozproszeniu, w wyniku czego powstaje widmo fluorescencyjne, które może być mierzone i analizowane pod kątem różnych pierwiastków obecnych w próbce.
Badania fizyczne:
Badania fizyczne obejmują badanie wyglądu, zapachu, smaku, wagi substancji itp. Może również obejmować inne testy, takie jak oznaczanie temperatury topnienia lub temperatury wrzenia, itp.