Od czasu pojawienia się pandemii wirusa COVID-19 znacznie więcej osób zmarło za granicą Polski niż miało to miejsce w latach wcześniejszych. W związku z tym rozwija się taka gałąź biznesu jak sprowadzanie zwłok z zagranicy. Jak się okazuje nie jest to łatwy proces. Samo przewiezienie zwłok odbywa się specjalnymi środkami transportu, jednak również skomplikowane są kwestie prawne. Zatem sprowadzanie zwłok z zagranicy wymaga wsparcia firm, które specjalizują się w tej dziedzinie i są w stanie zorganizować papiery transportowe bez względu na kraj, w którym doszło do zgonu. Jakie jeszcze inne wpływy na biznes ma pandemia COVID-19?
Jakie biznesy się rozwijają w trakcie pandemii?
Branża pogrzebowa ma się coraz lepiej i jest to przykra statystyka. Wszystkie związane z pogrzebami usługi notują wzrosty. Również cena opieki zdrowotnej w sektorze prywatnym poszła w górę. Obecnie za wizytę lekarską musimy zapłacić więcej, ponieważ w cenie konsultacji medycznych jest także koszt dezynfekcji gabinetu lekarskiego czy dentystycznego. Również pojawił się sektor porad online, gdzie w zasadzie płacimy wysokie ceny za usługę niższej jakości. Wszystkie tego typu sytuacje sprawiają, że ktoś zarabia więcej, jednak społecznie można te zmiany na rynku potraktować jako straty i pogorszenie się sytuacji w kraju. Jak się okazuje również branża transportowa zaliczyła wzrosty. Obecnie ludzie w Polsce zamawiają zdecydowanie więcej towarów za pomocą internetu, co oznacza konieczność transportu danych produktów. W ten sposób firmy kurierskie zarabiają więcej, również na tej liście są kurierzy lokalni, tacy jak Pyszne.pl, Uber Eats czy Wolt. Wszystko, co związane z transportem towarów obecnie generuje więcej zysków niż miało to miejsce jeszcze przed pandemią wirusa COVID-19. Podobna sytuacja ma się dla branży internetowej. Obecnie koszt zrobienia strony internetowej czy sklepu jest wyższy, niż przed rokiem 2020. Jest tak, ponieważ wszyscy przenoszą się do sieci. Również koszty reklamy internetowej skoczyły w górę. Jakie branże cierpią z powodu pojawienia się wirusa?
Biznesy, które nie radzą sobie z COVID-19
Jak się okazuje, najbardziej z powodu pojawienia się pandemii cierpi branża turystyczna, gastronomia i branża rozrywkowa. Te trzy branże żyły ze sobą w symbiozie i wszystkie razem notują duże straty od roku 2020. Wyjazdy są w końcu połączone z gastronomią i rozrywką. Kiedy nikt nie przyjeżdża w dane miejsce, nie idzie do kina czy na koncert, wówczas też nie dochodzi do konsumpcji produktów gastronomicznych. Natomiast kiedy nic się nie dzieje, nie ma żadnych wydarzeń kulturalnych, wówczas również nie ma potrzeby wynajęcia noclegu czy podróży. Zatem wszystkie te trzy branże funkcjonowały wspólnie, napędzając sobie nawzajem klientów w sposób naturalny. Obecnie każda z branż musi korzystać z pomocy rządowej i projektów wsparcia typu Tarcza. Jednak nie jest to wystarczające wsparcie i większość mniejszych biznesów po prostu bankrutuje i kończy prowadzenie swojej działalności.